Eski Köy Dügünlerinden bir nebzecik bahsedecegim.

Yayın Tarihi : 21.2.2016

Eski Köy Dügünlerinden bir nebzecik bahsedecegim.

Dügün pazartesi Dua yapildiktan sonra davul zurna esliginde bayrak dikilir böylece dügün baslamis olurdu. Pazartesi toplanti yapilir danisik kahvesi içilir köy büyügü olan biri komsular; Hasan aganin hayirli isi var üzerimize düsen komsuluk görevlerimizi yerine getirelim derdi. Çevre Köyler davet edilecekse köylere okuyucu göndermek için gençler görevlendirilirdi. Gelen misafirler paylasilir ve agirlanirdi.

Sali günü köyün gençleri halaylar çeker kadinlar ise dügün yemekleri yaparlardi dagdan üç dört araba (kagni) odun getirilir, çünkü dügün evinde bes alti kazan üzümlü çorba ve pilav pisirilir yufka yapilir, odun getirenler yufka yaglamasi yerlerdi .

Çarsamba günü yunluk (hamam)da güveyi (damat) çimdirilir gençler halaylar çekerken dügün kahyasi kavurga dagitirdi damat ata bindirilir ve davul zurna esliginde, ziyaret’te edilen duadan sonra baba evine getirilirdi, orada yakinlari tarafindan damadin boynuna bir iki metre pazen veya basma atarlardi ondan sonra sagdiç ve damat köyün içini dolasirlardi. (buda en sevmedigim seydi)

Gelin dügünü ise o gün kiz tarafindan küçük güres adi verilen güres tertip edilirdi o gün öglenden sonra güres yapmak üzere yediden yetmise herkes harmana toplanilirdi. Hiç kimse kimseyi zorlamaz soyunan dercesine göre yarim metre ve bir metre çaput için bir birlerini yerlerdi tabi burada güres kabiliyeti olan kimseler boy boy yukariya dogru çikarlardi yenen neselenir yenilen üzülür, bir gün sonra erkek tarafindan düzenlenecek gürese yenmek için hazirlanirdi bu güresten alacagi seyler ödüller farkli farkliydi, bas’a kadar büyüklü küçüklü bez yazmalar uzun deyneklere siralanirdi bayrak gibi ve galip gelene ödül olarak verilirdi basa güresen pehlivanlarin ödülü küçük bas hayvan olurdu.

Gelin almak için kagni halilarla kilimlerle süslenir adina koçu denilirdi gelin almaya giderken köyün en babayigit öküzleri kagniya kosulur, davul zurna esliginde gelin alma havasi ile kiz evine gidilir ve gelin alinilir Çeltek baba türbesinin önündeki duadan sonra damadin enisteleri suya basilirken gelin indirme devam eder gelin indikten sonra erkek tarafinin tertip edecegi güres yapilir .

Güresten sonra kizir bagirir herkes kasiklarini alsin dügün yemegi yemeye haaaa….diye önceden pisirilen üzümlü çorba pilav ve un helvasindan olusan dügün yemegi misafirlere ikram edilir ve dügün evinin önündeki bayarak komsular tarafindan indirilir böylece bir dügün bitmis olurdu.

 

 Halil KILIÇ. (HALIL PEHLIVAN)

 www.sivasceltekkoyudernegi.com
info@sivasceltekkoyudernegi.comBugün Gelen : 13    Toplam Gelen : 91738
Tüm Hakları Saklıdır © 2016
Tasarım : e-yazilimmarket.com